  • Mfr # 200H-3-2-1000/6000-111
  • Zoro # G908571630
SPDT
Pressure Connection Type
1/8" MNPT
Max. Pressure
Dynamic: 7500 psi; Static: 9000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
200H-3-2-1000/6000-111
SPDT
Pressure Connection Type
1/8" MNPT
Max. Pressure
IP Rating
IP69
Electrical Connection
3-Pin Male Attached to Flying Leads
Description
200 Series Mechanical Compact Pressure Switch, Brass Wetted Materials, BUNA-N Diaphragm, 1 SPDT, NO / NC, 1/8 in. NPT Male, 15 psig to 75 psig 350 psig, Spade Terminals 1/4 x 1/32. Switch adjustment ranges from vacuum through 6,00 psig depending on model. 200V & 200L: Standard Brass with NBR diaphragm wetted parts, 200H: Standard Zinc-nickel with NBR diaphragm wetted parts. SPST or SPDT snap-action switch with solid Silver contacts. CE compliant to suppress Radio Frequency Interference RFI, Electromagnetic Interference EMI and Electrostatic Discharge ESD. RoHS compliant.