  • Mfr # S8VK-T12024
  • Zoro # G110190582
Input Voltage
380/480V AC; 450/600V DC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
120 W
Current - Output
5 A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
S8VK-T12024
Overall Height
40 mm
Overall Width
125 mm
Overall Depth
122.2 mm
Height
125 mm
Width
40 mm
Depth
122.2 mm
Wire Size - Minimum
22 AWG
Wire Size - Maximum
10 AWG
Input Voltage
380/480V AC; 450/600V DC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
120 W
Current - Output
5 A
Phase
Three
Power Rating
120W
Output Noise
40 mV Maximum
Phase - Electrical
Three
Features
Power Boost Function at 120%, Three Year Warranty
Output Amps
5A
Operating Temp. Range
-40 to 70°C
Series
S8VK-T
Hold Up Time
35 msec
Output Voltage
24V DC
Mean Time Between Failures (MTBF)
135,000 hr
Special Features
Current - Inrush
28 A
Manufacturer Warranty
3 yr
Wire Connection Type
Rod Terminals
Start Up Time - Maximum
600 msec
Current - Peak
6 A
Description
Switching Power Supply, Input Voltage 380 to 480V AC, 450 to 600V DC, Output Voltage 24 V DC, Power Rating 120 W, Output Amps 5 A, Mounting DIN Rail, Switching, Height 125 mm, Width 40 mm, Depth 122.2 mm, Series S8VK-T, Hz 50 Hz/60 Hz, Phase - Electrical Three, IP Rating IP20, Output Noise 40 mV Maximum, Status Indicator Green LED, Features Power Boost Function at 120 Percent, Three Year Warranty, Operating Temp. Range -40 Degrees to 70 Degrees C, Standards EN/IEC 60529