  • Mfr # GSM10000-600
  • Zoro # G708842299
/ea
Key Features
Diameter
10 mm
Material
303 Stainless Steel
End Type
Chamfered
Straightness Tolerance
0.015 mm
Length Tolerance
+/-0.25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GSM10000-600
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
10 mm
Overall Length
600 mm
Length Tolerance
+/-0.25 mm
Diameter Tolerance
-0.005 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
End Type
Chamfered
Straightness Tolerance
0.015 mm
System of Measurement
Metric
Item
Round Rotary Shaft
Material Hardness
83HRB
Description
Round Rotary Shaft, Material 303 Stainless Steel, Diameter 10 mm, Overall Length 600 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance -0.005 mm, End Type Chamfered, Length Tolerance +/-0.25 mm, Material Hardness 83HRB, Straightness Tolerance 0.015 mm