  • Mfr # MOST41-12-A
  • Zoro # G8201891
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Outside Dia.
41.3 mm
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Black Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MOST41-12-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
12 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Length through Bore (mm)
18 mm
Length through Bore (In.)
0.71 in
Screw Size (mm)
M5
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Overall Length (mm)
18 mm
Outside Dia. (In.)
1.625
Overall Length (In.)
0.71 in
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Hub Dia.
41.3mm
Size
MOST41
Outside Dia. (mm)
41.3
Length through Bore
18 mm
Bore Diameter
12 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Coupling Size
MOST41
Outside Diameter
41.3 mm
Screw Thread Size
M5
Details
Item
Motion Control Coupling Hub
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Black Anodized
Material - Hubs
Aluminum
Max. RPM
4,500 RPM
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Material
Aluminum
Setscrew Location
2 (90 Degrees )
Max. Temp. Range (F)
Acetal Disk 150 Degrees F, Nylon Disk 130 Degrees F
Style
Oldham Set Screw
Screw Type
Set Screw
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Seating Torque
4 N-m
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Material
Alloy Steel
Over-Standard Parallel Misalignment
4.13 mm
Shaft Locking Type
Set Screw
Set Screw Location
90 Degrees Apart
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Bore Type
Round
Mechanical Fuse Break
Yes
Maximum Speed
4,500 RPM
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Axial Motion
0.15 mm
Hub Material
Screw Material Finish
Black Oxide
Weight
0.148 lb
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Hub Material Grade
2024
Hub Material Finish
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Zero Backlash
Yes
Number of Locking Screws
2
Included Screws
(2) Set Screw
Full Bearing Support Required
Features
Balanced Design
Parallel Misalignment
0.25 mm