  • Mfr # MOST41-16-A
  • Zoro # G7882253
Outside Dia.
41.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOST41-16-A
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Overall Length (mm)
18 mm
Outside Dia. (mm)
41.3
Size
MOST41
Outside Dia. (In.)
1.625
Length through Bore (In.)
0.71 in
Hub Dia.
41.3mm
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Overall Length (In.)
0.71 in
Length through Bore (mm)
18 mm
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Length through Bore
18 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Bore Diameter
16 mm
Outside Diameter
41.3 mm
Style
Oldham Set Screw
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Seating Torque
4 N-m
Axial Motion
0.15 mm
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Maximum Speed
4,500 RPM
Angular Misalignment
0.5 Degrees
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Features
Balanced Design
Screw Material Finish
Black Oxide
Included Screws
(2) Set Screw
Shaft Locking Type
Set Screw
Hub Material Finish
Zero Backlash
Yes
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Hub Material
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Number of Locking Screws
2
Set Screw Location
90 Degrees Apart
Full Bearing Support Required
Yes
Over-Standard Parallel Misalignment
4.13 mm