  • Mfr # MOST41-20-A
  • Zoro # G8085402
Outside Dia.
41.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOST41-20-A
Bore Dia.
20 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length (In.)
0.71 in
Hub Dia.
41.3mm
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Overall Length (mm)
18 mm
Length through Bore (mm)
18 mm
Outside Dia. (mm)
41.3
Outside Dia. (In.)
1.625
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Length through Bore (In.)
0.71 in
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Length through Bore
18 mm
Bore Diameter
20 mm
Outside Diameter
41.3 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Style
Oldham Set Screw
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Hub Material
Axial Motion
0.15 mm
Maximum Speed
4,500 RPM
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm