  • Mfr # MOST41-17-A
  • Zoro # G8365357
Outside Dia.
41.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOST41-17-A
Bore Dia.
17 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Length through Bore (mm)
18 mm
Length through Bore (In.)
0.71 in
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Outside Dia. (mm)
41.3
Overall Length (In.)
0.71 in
Hub Dia.
41.3mm
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Outside Dia. (In.)
1.625
Overall Length (mm)
18 mm
Length through Bore
18 mm
Outside Diameter
41.3 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Bore Diameter
17 mm
Style
Oldham Set Screw
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
4 N-m
Mechanical Fuse Break
Yes
Hub Material Grade
2024
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Full Bearing Support Required
Yes
Weight
0.135 lb
Hub Material
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Bore Type
Round
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Axial Motion
0.15 mm