  • Mfr # MOST41-14-A
  • Zoro # G8015436
Outside Dia.
41.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOST41-14-A
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Hub Dia.
41.3mm
Outside Dia. (mm)
41.3
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Overall Length (mm)
18 mm
Length through Bore (mm)
18 mm
Length through Bore (In.)
0.71 in
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Outside Dia. (In.)
1.625
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Overall Length (In.)
0.71 in
Length through Bore
18 mm
Outside Diameter
41.3 mm
Bore Diameter
14 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Style
Oldham Set Screw
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Seating Torque
4 N-m
Hub Material Grade
2024
Zero Backlash
Yes
Parallel Misalignment
0.25 mm