  • Mfr # MOST41-19-A
  • Zoro # G8447074
Outside Dia.
41.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOST41-19-A
Bore Dia.
19 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Length through Bore (In.)
0.71 in
Hub Dia.
41.3mm
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Overall Length (In.)
0.71 in
Outside Dia. (mm)
41.3
Length through Bore (mm)
18 mm
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Outside Dia. (In.)
1.625
Overall Length (mm)
18 mm
Length through Bore
18 mm
Bore Diameter
19 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Outside Diameter
41.3 mm
Style
Oldham Set Screw
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Seating Torque
4 N-m
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Hub Material
Over-Standard Parallel Misalignment
4.13 mm
Full Bearing Support Required
Yes
Parallel Misalignment
0.25 mm
Number of Locking Screws
2
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Included Screws
(2) Set Screw
Hub Material Grade
2024
Hub Material Finish
Screw Material Finish
Black Oxide
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm