  • Mfr # MSCX-25-25-SS
  • Zoro # G8456865
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
Outside Dia.
45 mm
Overall Length
75 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MSCX-25-25-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
25 mm
Outside Dia.
45 mm
Overall Length
75 mm
Screw Size (mm)
M8
Screw Size
M8
Bore Diameter 1
25 mm
Coupling Outside Diameter
45 mm
Screw Thread Size
Different Bore Sizes
No
Minimum Bore Diameter
25 mm
Clearance Diameter
45 mm
Maximum Bore Diameter
25 mm
Bore Diameter 2
25 mm
Details
Item
Rigid Shaft Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Bright
Material
Provides
High Torque with No Misalignment Capabilities
Max. RPM
4,000 RPM
Design
Type
Set Screw Type
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Application
Machined From
Bar Stock
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Stainless Steel
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Coupling Material Grade
303
Shaft Locking Type
Set Screw
Maximum Speed
4,000 RPM
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Number of Locking Screws
4
Coupling Construction
One-Piece
Maximum Torque
120 N-m
Included Screws
(4) Set Screws
Coupling Material
Stainless Steel
Bore Type
Round
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Zero Backlash
Yes
Screw Material Finish
Bright
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Fastener Tightening Torque
13.6 N-m
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Coupling Material Finish
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 25 mm, Bore Diameter 2 25 mm, Bore Type Round, Clearance Diameter 45 mm, Coupling Construction One-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 45 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 Not Applicable, Keyway Depth 2 Not Applicable, Minimum Bore Diameter 25 mm, Keyway Width 1 Not Applicable, Keyway Width 2 Not Applicable, Maximum Bore Diameter 25 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 120 N-m, Overall Length 75 mm