  • Mfr # S20B1S1EANS000.
  • Zoro # G6786945
Housing Material - Pumps
Stainless Steel
Valve Material
Santoprene®
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
S20B1S1EANS000.
Overall Height
29.9 in
Overall Length
14.5 in
Media Discharge Connection Size
2 in
Media Intake Connection Size
2 in
Housing Material - Pumps
Stainless Steel
Valve Material
Santoprene®
Check Seat Material
EPDM
Diaphragm Material
Media Temperature (Maximum)
275 Degrees F
Media Temperature (Minimum)
-40 Degrees F
Operating Pressure (Maximum)
125 psi
Self-Priming Wet
9 ft
Self-Priming Dry
9 ft
Inlet/Outlet
2 in
No
Flow Rate @ 60 psi
S20
Flow Rate @ 20 psi
Air Intake Pressure (Maximum)
125 psi
Media Discharge Location
Center, Top
Flow Rate @ 40 psi
129.5 gpm
Media Intake Location
Bottom, Center
Flow Rate @ 100 psi
Wetted Housing Material
316 Stainless Steel
Flow Rate (Maximum)
200 gpm
Flow Rate @ 80 psi
Description
Double Diaphragm Pump, Air Consumption (Maximum) 120 scfm, Air Intake Connection Size 3/4 in, Air Intake Connection Type NPT, Check Seat Material EPDM, Diaphragm Material Santoprene, Feet of Head (Maximum) 231 ft, Flow Rate (Maximum) 200 gpm, Manifold Connection Single Port, Media Discharge Connection Size 2 in, Media Discharge Connection Type NPT, Media Discharge Location Center, Top, Media Intake Connection Size 2 in, Media Intake Connection Type NPT, Media Intake Location Bottom, Center