  • Mfr # XVS72BMBN
  • Zoro # G0404984
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material
ABS Plastic
Mounting
Surface
Amps
0.280 AC
Audible Alarm Type
Alarm
Standards
EN/IEC 61000-6-2, EN/IEC 61000-6-3, UL 464, UR
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XVS72BMBN
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Width
3.5 in
Depth
2.75 in
Height
4 in
Overall Depth
69 5/16 mm
Overall Length
72 mm
Overall Width
72 mm
Details
Item
Electronic Alarm
Housing Material
ABS Plastic
Mounting
Surface
Amps
0.280 AC
Color
Black
Audible Alarm Type
Alarm
Voltage
12 to 24V AC/DC
Standards
Indoor/Outdoor
Indoor
Decibels
0 to 105dB
Sound Pattern
Continuous
Hazardous Class
II
Vibrating
No
Includes
(4) Inputs, Rotary Dials for Volume Control and Selection from 16 T
Watts
6.7 W
Visual Indicator Type
No Visual Indicator
Operating Temp.
14 Degrees to 122 Degrees F
Power Source
Wire
Features
This Black Electronic Alarm is Part of the Range of Multi Sound Sirens and Alarms Harmony XVS
Product Type
Rating
IP 54
Material
ABS, Polycarbonate (Terminal Cover)
Wattage
6.7 W
Sound Continuity
Continuous
Alarm Volume @ 1 m - Minimum
1 dB
Alarm Volume @ 1 m - Maximum
90 dB
Volume Selection
Selectable Volume
IP Rating
IP54
Connection Type
Wire Leads
For Location
Indoor
Operating Temperature - Maximum
50 Degrees C
Control Protocol
Direct Wire
Sound Style
Tone
Vibration
No Vibration
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Operating Temperature - Minimum
-10 Degrees C
Operating Current
0.117 A @ 12V, 0.125 A @ 24V, 0.158 A @ 12V, 0.200 A @ 24V
Mounting Style
Surface Mount
Number of Sound Patterns
16
Operating Voltage
12 to 24V AC/DC
Description
Audible Alarm Type Alarm, Visual Indicator Type No Visual Indicator, Voltage 12/24V AC/DC, Decibels 0 to 105dB, Sound Pattern Continuous, Indoor/Outdoor Indoor, Mounting Surface, Height 4 in, Width 3.5 in, Depth 2.75 in, Vibrating No, Housing Material ABS Plastic, Rating IP 54, Operating Temp. 14 Degrees to 122 Degrees F, Features This Black Electronic Alarm is Part of the Range of Multi Sound Sirens and Alarms Harmony XVS, Standards EN/IEC 61000-6-2, EN/IEC 61000-6-3, UL 464, UR, Amps 0.280 AC