  • Mfr # LC1D12FD
  • Zoro # G0848745
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
110V DC
Number of Poles
3
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LC1D12FD
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Working Height
Up to 9842.52 ft
Overall Width
45 mm
Overall Height
77 mm
Overall Depth
95 mm
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
110V DC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
Series
LC1D
Features
With Integral Suppression Device
Application
Motor Control, Resistive Load
Impedance
2.5 mOhm
Overvoltage Category
CAT III
Rated Short-Time Withstand Current
105 A (at 40°C for 10 s Power Circuit), 210 A (at 40°C for 1 s Power Circuit), 30 A (at 40°C for 10 min Power Circuit), 61 A (at 40°C for 1 min Power Circuit), 100 A (For 1 s Signalling Circuit), 120 A (For 500 ms Signalling Circuit), 140 A (For 100 ms Signalling Circuit)
Includes Protective Cover
Yes
Fire Rating
UL 94 V1
Operating Time
53.55 to 72.45 ms (Closing), 16 to 24 ms (Opening)
Tightening Torque
1.7 Nm
Electrical Durability
2 Mcycles (12 A, AC-3, Less than 440 V); 0.8 Mcycles (25 A, AC-1, Less than 440 V); 2 Mcycles (12 A, AC-3e, Less than 440 V)
Non-Overlap Time
1.5 ms
Rated Breaking Capacity
250 A @ 440V
IP Rating
IP20
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
Rated Insulation Volts
600/690V
Environmental Attributes
Mercury Free, PVC Free, Pollution Degree 3
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Fuse Amps
10 A (Signalling Circuit), 40 A (Type 1 Power Circuit), 25 A (Type 2 Power Circuit)
Mechanical Durability
30 Mcycles
Control Circuit Voltage Limits
Shock Resistance
15 G for 11 ms (Contactor Closed), 10 G for 11 ms (Contactor Open)
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Signalling Circuit Frequency
25 to 400 Hz
Max. Operating Watts
3 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz AC-3), 5.5 kW (at 380 to 400V AC 50/60 Hz AC-3), 5.5 kW 415 to (at 440V AC 50/60 Hz AC-3), 7.5 kW (at 500V AC 50/60 Hz AC-3), 7.5 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz AC-3), 3.7 kW (at 400V AC 50/60 Hz AC-4), 3 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz AC-3e), 5.5 kW (at 380 to 400V AC 50/60 Hz AC-3e), 5.5 kW 415 to (at 440V AC 50/60 Hz AC-3e), 7.5 kW (at 500V AC 50/60 Hz AC-3e), 7.5 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz AC-3e)
Net Weight
0.485 kg
Operating Speed
3600 cycles per hr
Rated Making Capacity
250 A @ 440V (Power Circuit), 140 A (AC Signalling Circuit), 250 A (DC Signalling Circuit)
Impulse Withstand Voltage
6 kV
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
3 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
2 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
7 1/2 hp
Full Load Current - Resistive
25 A
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
3 hp
Full Load Current - Inductive
12:00 AM
Conventional Free Air Thermal Current
25 A (at 60°C Power Circuit), 10 A (at 60°C Signalling Circuit)
Maximum Voltage Rating
690V AC, 300V DC
Mounting Style
Plate, Rail
Description
Schneider Electric IEC Magnetic Contactor LC1D-series
Poles: 3; Auxiliary contacts: 2 (configuration: 1NC/1NO)
  • Coil voltage: 110 V DC
  • Electrical connection: Screw Clamp Terminals
  • Mounting: Plate, Rail; Includes protective cover
  • Series: LC1D
  • Rated voltage: operation within specified voltage ranges (up to 690 V AC / 300 V DC)
  • IP rating: IP20; complies with UL 94 V1 flammability standard
  • Dimensions/weight: 45 mm W x 77 mm H x 95 mm D; Net weight 0.485 kg