  • Mfr # LC1D115LE7
  • Zoro # G4709241
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
208V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LC1D115LE7
Country of Origin
Czechia
Dimensions
Working Height
Up to 9842.52 ft
Overall Depth
5.35 in
Overall Height
6.22 in
Overall Width
0.47 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
208V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
HP @ 3 Phase - 575V
100 hp
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Reversing
No
HP @ 1 Phase - 230V
Not rated
Series
TeSys Deca
Mechanical Durability
8 Mcycles
Non-Overlap Time
1.5 ms
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
Fuse Amps
250 A (Type 1 Power Circuit), 200 A (Type 2 Power Circuit), 10 A (Signalling Circuit)
Hold VA
2 to 18 VA
Rated Breaking Capacity
1100 A @ 440V
Tightening Torque
1.2 Nm (Control Circuit), 12 Nm (Power Circuit)
Max. Operating Watts
30 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz AC-3), 55 kW (at 380 to 400V AC 50/60 Hz AC-3), 59 kW 415 to (at 440V AC 50/60 Hz AC-3), 75 kW (at 500V AC 50/60 Hz AC-3), 80 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz AC-3), 65 kW (at 1000V AC 50/60 Hz AC-3), 18.5 kW (at 400V AC 50/60 Hz AC-4), 30 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz AC-3e), 55 kW (at 380 to 400V AC 50/60 Hz AC-3e), 59 kW 415 to (at 440V AC 50/60 Hz AC-3e), 75 kW (at 500V AC 50/60 Hz AC-3e), 80 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz AC-3e), 65 kW (at 1000V AC 50/60 Hz AC-3e)
Rated Insulation Volts
600/1000V (Power Circuit), 600/690V (Signalling Circuit)
Net Weight
2.5 kg
IP Rating
IP20
Operating Speed
2400 cycles per hr
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Environmental Attributes
Mercury Free, PVC Free, Pollution Degree 3
Includes Protective Cover
Yes
Rated Short-Time Withstand Current
250 A (at 40°C for 10 min Power Circuit), 550 A (at 40°C for 1 min Power Circuit), 950 A (at 40°C for 10 s Power Circuit), 1100 A (at 40°C for 1 s Power Circuit), 100 A (For 1 s Signalling Circuit), 120 A (For 500 ms Signalling Circuit), 140 A (For 100 ms Signalling Circuit)
Control Circuit Voltage Limits
Shock Resistance
15 G for 11 ms (Contactor Closed), 6 G for 11 ms (Contactor Open)
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Inrush VA
280 to 350 VA
Features
Built-In Bi-Directional Peak Limiting Diode Suppressor
Signalling Circuit Frequency
25 to 400 Hz
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Application
Motor Control, Resistive Load
Fire Rating
UL 94 V1
Watts Loss
3 to 8W
Overvoltage Category
CAT III
Electrical Durability
0.8 Mcycles (200 A, AC-1, Less than 440 V); 0.95 Mcycles (115 A, AC-3, Less than 440 V); 0.95 Mcycles (115 A, AC-3e, Less than 440 V)
Impedance
0.6 mOhm
Operating Time
6 to 20 ms (Opening), 20 to 50 ms (Closing)
Impulse Withstand Voltage
8 kV
Rated Making Capacity
1260 A @ 440V (Power Circuit), 140 A (AC Signalling Circuit), 250 A (DC Signalling Circuit)
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Not Rated
Contactor Style
IEC
Electrical Operating Durability
Mechanical Operating Durability
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
100 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Number of Normally Open Main Contacts
Embedded Surge Suppressor
Yes
Frequency
50/60 Hz
Full Load Current - Resistive
200 A
Full Load Current - Inductive
115 A
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
30 hp
Phase
Three
Maximum Voltage Rating
1000V AC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
75 hp
Mounting Style
DIN Rail, Plate
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
40 hp
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Resistance Properties
Fire Resistant, Insulation Resistant
Includes Auxiliary Contacts
Conventional Free Air Thermal Current
200 A (at 60°C Power Circuit)
Description
The IEC Magnetic Contactor is a three-pole, non-reversing electromagnetic switch (TeSys Deca series) intended for use in motor control and resistive load applications within specified parameters. It has a rated coil voltage of 208 V AC; designed to operate at 50/60 Hz; includes an embedded surge suppressor and auxiliary contacts as specified.
Key features
  • Maximum voltage rating: rated for operation up to 1000V AC within the specified conditions
  • Frequency: designed for operation at frequencies of 50 or 60 Hz within standard ranges
  • Full-load currents: Rated for full load currents up to inductively rated current of approximately 115 A and resistively rated current of approximately 200 A under normal operating conditions
  • HP @ 3 Phase (208–575V): Based on standard testing conditions within the specified voltage range