  • Mfr # 030HY50STFRVLYHZ00SCH001
  • Zoro # G715827760
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Fixture Wattage
30 W
Housing Material
Aluminum
Color Temperature
5000K
Standards
ABS Type Approved, cUL us, DLC, NSF, UL 1598, UL 1598A, UL 844, USDA
Light Output
5,300 lm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
030HY50STFRVLYHZ00SCH001
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
5 5/8 in
Overall Depth
13 in
Overall Width
10 1/4 in
Details
Fixture Wattage
30 W
Housing Material
Aluminum
Color Temperature
5000K
Item
Hazardous Light Fixture
Standards
Light Output
5,300 lm
Rated Life
100,000 hr
Fixture Lens Material
Polycarbonate
Voltage
120 to 277V AC
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group A, B, C, D, Class II, Div 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Operating Temperature - Maximum
113 Degrees F
Lumen Selectable
Selectable
Light Distribution Type - IESNA
Type V
Light Technology
LED
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
100 W
Light Distribution Type - NEMA
NEMA 7x7
Color Selectable
Not Selectable
LED Driver Style
Constant Voltage
Metal Halide Wattage Equivalency
100 W
Incandescent Wattage Equivalency
200 W