  • Mfr # 3RH21401BF40
  • Zoro # G6379676
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Relay
IEC Style Control Relay
AC Contact Rating - Relay
10A @ 230V
DC Contact Rating - Relay
10A @ 24V
Number of Pins - Relay
10
Contact Form - Relay
(4) SPST-NO
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3RH21401BF40
Country of Origin
Germany
Dimensions
Body Width - Relay
1.77 in
Overall Height - Relay
2.26 in
Body Height - Relay
2.26 in
Body Depth - Relay
2.87 in
Size
0.045 m / 0.0575 m / 0.073 m
Body Height
2.26 in
Body Width
1.77 in
Overall Height
2.26 in
Frame Size
S00
Body Depth
2.87 in
Details
Item - Relay
IEC Style Control Relay
Coil Volts
110V DC
AC Contact Rating - Relay
10A @ 230V
DC Contact Rating - Relay
10A @ 24V
Number of Pins - Relay
10
Contact Form - Relay
(4) SPST-NO
Mounting - Relay
DIN Rail
Coil Rating
4W Inrush, 4W Sealed
Item
IEC Control Relay
Contact Material
Silver Nickel
Standards
RoHS Compliant, WEEE (2012/19/EU)
Response Time
10 to 15 msec (Arcing Time), 30 to 100 msec (Closing Delay), 7 to 13 msec (Opening Delay)
Power Consumption - Relay
4.0 W
Mounting
Din Rail
Contact Amp Rating (Resistive)
10A
Contact Form
4NO
Operating Temperature
-25°C ... 60°C
Contact Rating
A600 / Q600
Connection
screw-type terminals
Coil Power Rating
4 W / 4 W
Type
Auxiliary contactor
Operating Cycles
Coil voltage
DC
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Contact Rating (DC)
0.15 A @ 600V, 0.3 A @ 440V, 1 A @ 240V, 10 A @ 24V, 3 A @ 120V
Coil Voltage
110V DC
Relay Style
IEC
Electrical Connection
Screw Terminal
Power Consumption
4 W
Current Rating
10 A
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
IP Rating
IP20
Number of Pins
Input Voltage
110V DC
Contact Rating (AC)
1 A @ 690V, 10 A @ 240V, 2 A @ 500V, 3 A @ 400V
Mounting Style
DIN Rail and Surface
Compatible with Series
3RH21 Control Relays
Description
IEC Control Relay, Current Rating 10 A, Contact Form 4NO, Contact Rating (DC) 0.15 A @ 600V, 0.3 A @ 440V, 1 A @ 240V, 10 A @ 24V, 3 A @ 120V, Coil Voltage 110V DC, Contact Rating (AC) 1 A @ 690V, 10 A @ 240V, 2 A @ 500V, 3 A @ 400V, Relay Style IEC, Electrical Connection Screw Terminal, Mounting Style DIN Rail and Surface, Power Consumption 4 W, IP Rating IP20, Frame Size S00, NEMA Size Not Applicable, Compatible with Series 3RH21 Control Relays, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F