  • Mfr # ZH10DSA-01-01-01
  • Zoro # G4870022
/ea
Key Features
Pressure Port Size
1/8 in
Vacuum Port Size
1/8 in
Exhaust Type
1/8 in NPT
Vacuum Flow Rate
24.0 lpm
Temp. Range
5 Degrees to 60 Degrees C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZH10DSA-01-01-01
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pressure Port Size
Vacuum Port Size
Orifice Dia.
1.0 mm
Height
46 mm
Length
82 mm
Width
15.6 mm
Overall Width
15.6 mm
Overall Length
82 mm
Exhaust Port Size
Details
Exhaust Type
1/8 in NPT
Vacuum Flow Rate
24.0 lpm
Temp. Range
5 Degrees to 60 Degrees C
Includes
Muffler
Weight
25 g
Vacuum Pressure @ 75 PSI
-85 kPa
Supply Pressure Range
30 to 87 PSI
Item
Vacuum Ejector
Vacuum Pressure Range
0 to -88 KPA
Vacuum Pressure @ 40 PSI
-45 kPa
Ejector Type
Single Stage Venturi
Maximum Supply Pressure
87 psi
Pressure Port Type
BSPT
Maximum Operating Temperature
60 Degrees C
Maximum Flow Rate
24 lpm
Vacuum Port Type
BSPT
Exhaust Port Type
Series
ZH
Description
Item Vacuum Ejector, Exhaust Port Size 1/8 in, Exhaust Port Type BSPT, Includes Muffler, Maximum Flow Rate 24 lpm, Maximum Operating Temperature 60 Degrees C, Maximum Supply Pressure 87 psi, Overall Length 82 mm, Overall Width 15.6 mm, Pressure Port Size 1/8 in, Pressure Port Type BSPT, Series ZH, Vacuum Port Size 1/8 in, Vacuum Port Type BSPT, Vacuum Pressure @ 40 PSI -45 kPa, Vacuum Pressure @ 75 PSI -85 kPa, Weight 25 g