  • Mfr # C09701481500S
  • Zoro # G901843666
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701481500S
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.11 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
167.68 lb
Inside Diameter
0.67 in
Free Length
1 1/2 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.97 in
Wire Diameter
0.15 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
223.6 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
88.18 lb
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
Wire Type
Round
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.394 in