  • Mfr # C09701484000S
  • Zoro # G301843570
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701484000S
Overall Length
4 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
2.79 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
145.28 lb
Inside Diameter
0.67 in
Free Length
4 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.15 in
Outside Diameter
0.97 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
72.6 lb/in
Finish
Plain
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
88.18 lb
Load @ Solid (Lbs.)
Deflection @ Load
1.214 in