  • Mfr # C09701482500S
  • Zoro # G501843721
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701482500S
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.78 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
152.65 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.15 in
Inside Diameter
0.67 in
Compatible Rod Size
Free Length
2 1/2 in
Outside Diameter
0.97 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
122.1 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
88.18 lb
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.722 in