  • Mfr # C09701482000S
  • Zoro # G201843625
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C09701482000S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.44 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
157.94 lb
Free Length
2 in
Wire Diameter
0.15 in
Outside Diameter
0.97 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.67 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
157.9 lb/in
Deflection @ Load
0.558 in