  • Mfr # C09701483000S
  • Zoro # G001843559
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701483000S
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
2.11 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
149.32 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.67 in
Wire Diameter
0.15 in
Free Length
3 in
Outside Diameter
0.97 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
99.5 lb/in
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.886 in