  • Mfr # C10951051500S
  • Zoro # G501844490
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10951051500S
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
0.74 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
31.24 lb
Inside Diameter
0.89 in
Outside Diameter
1.1 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
1 1/2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
41.7 lb/in
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
31.66 lb
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.76 in