  • Mfr # C10951054000S
  • Zoro # G701844221
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10951054000S
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1.77 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
28.44 lb
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
4 in
Outside Diameter
1.1 in
Inside Diameter
0.89 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
14.2 lb/in
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load @ Solid (Lbs.)
31.66 lb
Finish
Plain
Wire Type
Round
Deflection @ Load
2.227 in