  • Mfr # C10951054500S
  • Zoro # G901844281
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10951054500S
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1.98 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
28.24 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.89 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.1 in
Free Length
4 1/2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
12.6 lb/in
Wire Type
Round
Finish
Plain
End Type
Closed, Ground
Load (Lbs.)
31.66 lb
Load @ Solid (Lbs.)
Deflection @ Load
2.522 in