  • Mfr # C10951053000S
  • Zoro # G701844252
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10951053000S
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1.36 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
28.96 lb
For Rod Size
Outside Diameter
1.1 in
Free Length
3 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.89 in
Wire Diameter
0.11 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
19.3 lb/in
Load (Lbs.)
31.66 lb
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Finish
Plain
End Type
Closed, Ground
Load @ Solid (Lbs.)
Deflection @ Load
1.64 in