  • Mfr # C10951052000S
  • Zoro # G501844308
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10951052000S
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
0.95 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
30.12 lb
Inside Diameter
0.89 in
Outside Diameter
1.1 in
Free Length
2 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
30.1 lb/in
Load (Lbs.)
31.66 lb
Load @ Solid (Lbs.)
Deflection @ Load
1.051 in