  • Mfr # C10951053500S
  • Zoro # G501844261
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10951053500S
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1.57 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
28.66 lb
Free Length
3 1/2 in
Outside Diameter
1.1 in
Inside Diameter
0.89 in
Wire Diameter
0.11 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
16.4 lb/in
Deflection @ Load
1.933 in