  • Mfr # C12181051250S
  • Zoro # G901815571
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C12181051250S
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.218 in
Compressed Length
0.6 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
27.49 lb
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
1 1/4 in
Inside Diameter
1.01 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.22 in
Spring Rate
44 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.651 in