  • Mfr # C12181054500S
  • Zoro # G701815269
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C12181054500S
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.218 in
Compressed Length
1.82 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
23.99 lb
Outside Diameter
1.22 in
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
4 1/2 in
Inside Diameter
1.01 in
Spring Rate
10.7 lb/in
Finish
Plain
Deflection @ Load
2.683 in