  • Mfr # C12181052000S
  • Zoro # G901815595
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C12181052000S
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.218 in
Compressed Length
0.88 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
25.57 lb
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
2 in
Outside Diameter
1.22 in
Inside Diameter
1.01 in
Spring Rate
25.6 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
28.61 lb
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.119 in