  • Mfr # C12181054000S
  • Zoro # G501815261
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C12181054000S
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.218 in
Compressed Length
1.63 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
24.16 lb
Free Length
4 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
1.01 in
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
1.22 in
Spring Rate
12.1 lb/in
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
28.61 lb
Load (Lbs.)
Deflection @ Load
2.369 in