  • Mfr # C12181053500S
  • Zoro # G401815552
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C12181053500S
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.218 in
Compressed Length
1.44 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
24.34 lb
Inside Diameter
1.01 in
Outside Diameter
1.22 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
Free Length
3 1/2 in
Spring Rate
13.9 lb/in
Deflection @ Load
2.057 in