Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751123000M
  • Mfr # C09751123000M
  • Zoro # G3325137
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.95 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751123000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.95 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.76 in
Outside Diameter
0.98 in
Free Length
3 in
Wire Diameter
0.11 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
36.6 lb/in
Deflection @ Load
1.05 in