Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751123500M
  • Mfr # C09751123500M
  • Zoro # G3325128
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
2.26 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751123500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
2.26 in
Outside Diameter
0.98 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
3 1/2 in
Inside Diameter
0.76 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
31 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
1.24 in