Compression Spring Music Wire, PK5, C01020100250S
  • Mfr # C01020100250S
  • Zoro # G101844975
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.102 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C01020100250S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1/4 in
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.102 in
Compressed Length
0.13 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.43 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.08 in
Free Length
1/4 in
Outside Diameter
0.1 in
Wire Diameter
0.01 in
Compatible Rod Size
5/64 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
3.4 lb/in
Deflection @ Load
0.12 in