Compression Spring Music Wire, PK5, C01020101000S
  • Mfr # C01020101000S
  • Zoro # G901844823
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.102 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01020101000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.102 in
Compressed Length
0.45 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.38 lb
Free Length
1 in
Outside Diameter
0.1 in
Wire Diameter
0.01 in
Inside Diameter
0.08 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.7 lb/in
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Load @ Solid (Lbs.)
0.41 lb
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load (Lbs.)
0.41 lb
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.546 in