Compression Spring Music Wire, PK5, C01020100625S
  • Mfr # C01020100625S
  • Zoro # G301844898
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.102 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01020100625S
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.102 in
Compressed Length
0.3 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.39 lb
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.1 in
Inside Diameter
0.08 in
Free Length
5/8 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.2 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Load (Lbs.)
0.41 lb
Deflection @ Load
0.328 in