Compression Spring Music Wire, PK5, C01020100500S
  • Mfr # C01020100500S
  • Zoro # G101844999
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.102 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01020100500S
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.102 in
Compressed Length
0.24 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.4 lb
For Rod Size
Free Length
1/2 in
Outside Diameter
0.1 in
Wire Diameter
0.01 in
Inside Diameter
0.08 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.6 lb/in
Load (Lbs.)
0.41 lb
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
End Type
Squared and Not Ground
Load @ Solid (Lbs.)
0.41 lb
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.259 in