Compression Spring Music Wire, PK5, C01020100563S
  • Mfr # C01020100563S
  • Zoro # G101844845
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.102 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01020100563S
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.102 in
Compressed Length
0.27 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.4 lb
Wire Diameter
0.01 in
Free Length
9/16 in
Inside Diameter
0.08 in
Outside Diameter
0.1 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.4 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
0.41 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.289 in