Compression Spring Music Wire, PK5, C01020100375S
  • Mfr # C01020100375S
  • Zoro # G301844966
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.102 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01020100375S
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.102 in
Compressed Length
0.19 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.41 lb
Inside Diameter
0.08 in
Outside Diameter
0.1 in
Free Length
3/8 in
Wire Diameter
0.01 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
2.2 lb/in
Load (Lbs.)
0.41 lb
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load @ Solid (Lbs.)
Deflection @ Load
0.189 in