Compression Spring Music Wire, PK5, C01880260313S
  • Mfr # C01880260313S
  • Zoro # G901844298
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880260313S
Overall Length
5/16 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.24 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.06 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.14 in
Free Length
5/16 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
19.6 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
1.5 lb
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
1.5 lb
Finish
Plain
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.077 in