Compression Spring Music Wire, PK5, C01880261750S
  • Mfr # C01880261750S
  • Zoro # G501844223
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880261750S
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
1.09 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
4.66 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.14 in
Free Length
1 3/4 in
Outside Diameter
0.19 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
5.3 lb/in
Deflection @ Load
0.656 in