Compression Spring Music Wire, PK5, C01880263000S
  • Mfr # C01880263000S
  • Zoro # G401844286
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C01880263000S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
1.76 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.37 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.03 in
Inside Diameter
0.14 in
Compatible Rod Size
9/64 in
Free Length
3 in
Outside Diameter
0.19 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
2.2 lb/in
Load (Lbs.)
2.79 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
1.241 in