Compression Spring Music Wire, PK5, C01880260840S
  • Mfr # C01880260840S
  • Zoro # G401844231
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880260840S
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.52 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
4.55 lb
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.14 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
10.8 lb/in
Load (Lbs.)
3.5 lb
Deflection @ Load
0.323 in