Compression Spring Music Wire, PK5, C01880260750S
  • Mfr # C01880260750S
  • Zoro # G201844271
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880260750S
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.47 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
4.69 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.03 in
Inside Diameter
0.14 in
Free Length
3/4 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
12.5 lb/in
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
3.5 lb
Deflection @ Load
0.28 in