Compression Spring Music Wire, PK5, C01880261000S
  • Mfr # C01880261000S
  • Zoro # G801844244
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880261000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.66 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
5.08 lb
Inside Diameter
0.14 in
Free Length
1 in
Outside Diameter
0.19 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
10.2 lb/in
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.344 in