Compression Spring Music Wire, PK5, C09061053000M
  • Mfr # C09061053000M
  • Zoro # G701845259
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09061053000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
Compressed Length
1.52 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
51.6 lb
Free Length
3 in
Inside Diameter
0.7 in
Outside Diameter
0.91 in
Wire Diameter
0.11 in
Spring Rate
34.4 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.485 in