  • Mfr # C09701051750M
  • Zoro # G501842366
Key Features
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701051750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
0.91 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
49.88 lb
For Rod Size
Free Length
1 3/4 in
Outside Diameter
0.97 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.76 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
57 lb/in
Finish
Oil
Load (Lbs.)
47.92 lb
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.841 in