  • Mfr # C09701052500M
  • Zoro # G901842317
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701052500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.24 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
47.5 lb
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
2 1/2 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.76 in
Outside Diameter
0.97 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
38 lb/in
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
1.261 in